Zákazník nepřihlášen: [ přihlásit ]    

Postup mokrého filcování

Potřeby:
        mýdlo (tuhé, tekuté, mazlavé,...)
        voda
        barevná česaná  vlna
        bílá česaná vlna
        linoleum (karton)
        kousek staré záclony

Kuličky, míčky, drahokamy

Vlnu vytáhneme do pramínku (podobně jak u předení) a začneme motat pevné klubíčko. Na drahokamy vrstvíme jednotlivé barvy od začátku, míčky začínáme bílou. Navrstvíme vrchní barevný kabátek a zabalíme  do záclony. Namočíme, namydlíme a chvíli hladíme v zácloně. Vyjmeme ze záclony a dále filcujeme v ruce, dokud míček nedosahuje požadované tuhosti. Vypláchneme od mýdla, vyždímáme, usušíme a v případě drahokamu rozstřihneme či nařízneme.


Náramky, náhrdelníky, dredy,..

Vlnu si vytáhneme do dlouhého pramenu (o něco delší než je požadovaný výrobek), můžeme smísit i více barev vlny. Namočíme, namydlíme a třením filcujeme až se pramen vlny plstěním zpevní. Vypláchneme od mýdla, vyždímáme a usušíme. Vlnu můžeme také v tenkých vrstvách namotat na drát a poté zafilcovat. V tomto případě se dá náramek či náhrdelník pěkně tvarovat.


Taštičky a věci na formě

Vystřihneme si z linolea formu asi o 2 cm větší než je požadovaný rozměr. Začneme tence vrstvit barevnou vlnu do obrazců, které chceme, aby byly na povrchu. Je lepší si vlnu namočit, lépe drží tvar. Následně začneme klást tenké vrstvy vlny tak, aby se směr vláken vždy střídal (kolmo na sebe).  Formu balíme jako do zavinovačky a dáváme pozor, aby v rožcích nebyly přehyby ani díry. Vrstvy jsou minimálně 4 a většinou se kladou 2 barevné a 2 bílé. Zabalíme  do záclony, namočíme, namydlíme a chvíli hladíme v zácloně. Vyjmeme ze záclony a dále filcujeme v ruce nebo na valše, která celý proces urychlí. Po namočení se vlna roztáhne, a proto dobře hladíme kraje a „přebytky“ necháváme uprostřed. Filcujeme tak dlouho, až je vlna na formě pevně napnutá. Vypláchneme od mýdla, rozstřihneme, vyjmeme formu a převrátíme. Dle potřeby doupravíme tvar otvoru nůžkama, ještě jednou namydlíme a krátce filcujeme - hlavně střižené hrany, aby se pěkně vyhladily. Vypláchneme a usušíme. Chceme-li více zpevnit výrobek, způsobíme mu pár tepelných šoků. Namočíme do vřelé vody a  v zápětí do ledové vody.

Plošné filcování v rohoži

Navrstvíme 4 tenké vrstvy vlny ( vlákna jednotlivých vrstev kolmo na sebe), namočíme, pokapeme mýdlem, zavineme do rohože, zagumičkujeme či převážeme  a rolováním filcujeme. Po chvíli rozmotáme, zamotáme z druhého konce a ještě chvíli rolováním filcujeme, až je látka pevná. Nakonec vypláchneme od mýdla, vyždímáme a usušíme. Trošku zpevnit ještě můžeme zažehlením vlhké látky.

Tímto způsobem se vyrábí i koberce, vzor se namaluje na plátno, vyskládá vlnou, překryje dalšími souvislými vrstvami vlny, namočí, pokape mýdlem, zaroluje na kulatinu, převáže a rolováním filcuje.


Provozovatel serveru: Ing. Zdeněk Tomec, Duhový skřítek, IČO: 16310985, DIČ: CZ6410251430
Kontaktujte nás na e-mailu info@duhovyskritek.cz nebo telefonem 724 689 415
Provozováno na systému PremiumSHOP